Advisory Committees

Welcome to the Bates Tech Advisory Committee webpage!

Are you a current Bates Tech Advisory Committee member? Join us at the Appreciation Dinner. RSVP and details are below.


Local education agencies or institutions appoint advisory committees for career and technical education programs. These committees help improve programs that prepare students to enter and succeed in the workforce. Members, who represent business and labor, have expertise in the skills and competencies needed for specific occupations. Because committee members have extensive knowledge of the area they advise, instructors and administrators take their role seriously.  

Committees are goal-oriented and achieve results. They promote constructive and necessary change within a program, generate new ideas, and serve as advocates for quality career and technical education. 

Advisory Committee members will: 

  • Identify and validate academic and occupational competencies 
  • Develop student performance standards and measures 
  • Evaluate equipment and facilities against industry grants 
  • Recommend new technologies to include in the program 
  • Facilitate student job shadowing, internships or cooperative work experiences 
  • Increase community awareness of career and technical education 
  • Help with student recruitment and job placement 
  • Provide back-to-industry opportunities for instructors 
  • Promote efforts of technical student organizations 
  • Determine the effectiveness of the program 
  • Support state and federal legislation impacting career and technical education 

Are you interested in serving on an Advisory Committee? Please reach out to the program faculty for additional information.


Advisory Committee Appreciation Dinner

Thursday, Jan. 11, 2024, 5-7 p.m. at the Downtown Campus Auditorium, 1101 South Yakima Avenue, Tacoma.

Your dedicated service and commitment to Bates Tech have made a significant impact on our college, and we would like to celebrate you!

Please RSVP by Tuesday, Jan. 2. Questions? Please email instruction@batestech.edu.


 

Advisory Committee ProgramMemberTitleCompany
AccountingCorinne AndersonAccounting ProfessorSalt Lake Community College
AccountingFoday Deen-ContechCPAFodenco
AccountingBrian GardanierCPA
AccountingBrent WaldronVP of Finance/CPAVeracity Insurance Solutions, LLC
Administrative Business AssistantMarie AngelHuman Resource AnalystCity of Tacoma
Administrative Business AssistantKat FloresHR Outreach and Recruitment AnalystCity of Tacoma
Administrative Business AssistantTess HiltonInside Sales-Customer Service RepSpinfinity/Accuduct Manufacturing
Administrative Business AssistantShihpei StevensonExecutive Assistant to VP of Amazon Software Builder ExperienceAmazon
Administrative Business AssistantRosalie WesterbergRetired from teaching at Clover Park Technical CollegeRetired
Administrative Medical and Certified Medical AssistantMegan Adams
Administrative Medical and Certified Medical AssistantDana DansereauLead Medical AssistantMulticare
Administrative Medical and Certified Medical AssistantEric FitzgeraldHR SpecialistCardiac Study Center
Administrative Medical and Certified Medical AssistantApril Elizabeth LynneChief Operating OfficerProliance Surgeons
Administrative Medical and Certified Medical AssistantAlex WhitefieldMedical Office AdministratorKaiser Permanente
Administrative Medical and Certified Medical AssistantKatherine WoodSupervisor, Float PoolMulticare
Advanced Technology (IT-related programs)Bailey BercikProject Manager IIMicrosoft
Advanced Technology (IT-related programs)John BuckleyStaff EngineereSentire Inc
Advanced Technology (IT-related programs)Sean DouglasTechnical Group SupervisorKing County
Advanced Technology (IT-related programs)Tim HannahAssistant Director-Technical ServicesSouth Sound 911
Advanced Technology (IT-related programs)Andrew HomanIT Infrastructure ManagerFranklin Pierce Schools
Advanced Technology (IT-related programs)Dan McCabeChief Technology/Finance OfficerTacoma Rail
Advanced Technology (IT-related programs)Mark MeyerPresident/CEOOMIGA Solutions
Advanced Technology (IT-related programs)Robert OeschDirector of Customer Solution EngineeringAxon
Advanced Technology (IT-related programs)Adam ScrogginsInformation Technology Services & Cyber Security Instructor-Pierce County Skills CenterBethel School District
Advanced Technology (IT-related programs)Patrick SteadManager, IT Infrastructure Operations, and SupportMilgard
Advanced Technology (IT-related programs)John WallaceChief Technology OfficerDSHS
Advanced Technology (IT-related programs)Jarod WholmacherITIO Customer Support SupervisorDSHS
Applied Business ManagementJim FreyFinance ManagerMultiCare Health Systems
Applied Business ManagementStewart HillBusiness Excellence Engagement LeadHanson Consulting Group
Applied Business ManagementAlf TanHead of Hames and Business DevelopmentMeta
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyAaron Berger
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyPaul BirkeyRetired Owner of Belina InteriorsBelina Interiors
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyGuy Bucasas
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyMarc Englert
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyJason EversoleEstimation, Sales, and Project ManagementFront Door and Cabinet
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyGeorge ParkerLane & Friends
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyScott ReaderManager DirectorRainier Wood Working
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyKevin ReaganVice President – Business DevelopmentRainier Wood Working
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyChris RohloffStone Production ManagerKML
Architectural Woodworking/Cabinet Making TechnologyJonathan Smith
Auto Body Rebuilding and RefinishingShaun CopelandGeneral ManagerHi-Tech Collision Carstar
Auto Body Rebuilding and RefinishingAdam CrookProduction ManagerTrew Autobody Olympia
Auto Body Rebuilding and RefinishingRon DittemoreCarstar
Auto Body Rebuilding and RefinishingRyan HarrisBranch Operations ManagerSherwin-Williams
Auto Body Rebuilding and RefinishingLarry McDivittCarstar
Auto Body Rebuilding and RefinishingJared OstenGeneral ManagerCenter Collision
Auto Body Rebuilding and RefinishingAndre ZilkinGerber Collision
Automotive TechnologyKyle AwesVolvo Cars Tacoma/O’Brien Auto GroupJaguar of Tacoma
Automotive TechnologyPete BristowOwnerBristows Auto
Automotive TechnologyRandy FortFixed Operations DirectorPeninsula Subaru
Automotive TechnologySteve GeorgeOwnerRays Auto Center
Automotive TechnologyTroy GilsonParts ManagerHarnish Auto
Automotive TechnologyKeith MaurerService ManagerKorum
Automotive TechnologyRick MillerService ManagerPeninsula Subaru
Automotive TechnologyTodd MillerService ManagerKorum
Automotive TechnologyRodger OlsonWestern Region District Parts & Service ManagerSubaru of America
Automotive TechnologyJane ParkerHR ManagerKorum
Automotive TechnologyBrian SmithOwnerGig Harbor Auto
Automotive TechnologyTravis TorkelsonService ManagerTacoma Subaru
Automotive TechnologyTroy VaninettiOwnerGraham Auto Repair
BarberJon HartOwner/BarberThe Mirror Barber Shop
BarberAlec Johnson
BarberJeff OlsonRetired InstructorRetired
BarberEdward SatterwhiteOwnerSalon Edwards
BarberKaty WebbOwner/BarberVillage Barbers
Biomedical Service Technician and Electronic Equipment Service TechnicianSaid AlawiGE HealthcareGE Healthcare
Biomedical Service Technician and Electronic Equipment Service TechnicianFranklin HsuRetired InstructorRetired
Biomedical Service Technician and Electronic Equipment Service TechnicianEdward JarryApprentice Program Supervisor, Learning & DevelopmentHologic
Biomedical Service Technician and Electronic Equipment Service TechnicianYevgeniy PotafiySt Peter and St- Francis Hospital
Biomedical Service Technician and Electronic Equipment Service TechnicianSam RaddatzTechnical Services ManagerAgiliti Healthcare
Biomedical Service Technician and Electronic Equipment Service TechnicianChris ZawislakElectronics, Robotics & Computer InstructorAuburn High school
Broadcasting/Video Production and Digital MediaJim DalkeCEODalke Broadcast Service, Inc
Broadcasting/Video Production and Digital MediaBrett JungbluthChief EngineeringRoot Sports
Broadcasting/Video Production and Digital MediaDavid KellmanVideo Production SpecialistPierce County TV
Broadcasting/Video Production and Digital MediaTom LaysonManaging Editor, Producer, Host/Northwest NowKBTC
Broadcasting/Video Production and Digital MediaSteve NewsomChief EngineerKBTC
Broadcasting/Video Production and Digital MediaMark SiegelVP of Business DevelopmentKey Code

Carpentry

Jon Cerio

Teacher

Rogers High School

Carpentry

Dustin Gregory

Northwest Carpenters Institute

Carpentry

Chris Buselmeier

Northwest Carpenters Institute

Carpentry

Alex Harrington

Carpentry

Thomas Baxter

Carpentry

Jason Rasmus

Software DevelopmentMichael BrownCIOInfoblox
CTE Teacher Prep ProgramKelli BennettAdministrative Program Specialist, Professional Certification OfficeWA Office of Superintendent of Public Instruction (OSPI)
CTE Teacher Prep ProgramBaron ColemanCTE TeacherLakes High School
CTE Teacher Prep ProgramTeri HarrisCTE DirectorPuyallup School District
CTE Teacher Prep ProgramDemetricia HodgesCTE Consultant TeacherClover Park School District
CTE Teacher Prep ProgramBrad HooperDirector of Career and Technical EducationNorth Thurston Public Schools District
CTE Teacher Prep ProgramStephanie J. GuistinoCareer and Technical Education, TOSAPuyallup School District
CTE Teacher Prep ProgramJeffrey JohnsonDirector of Career and College ReadinessBethel School District
CTE Teacher Prep ProgramMarlyne JohnsonDirector of Career & College ReadinessFife Public School District
CTE Teacher Prep ProgramTonya NarramoreCareer and Technical Education, TOSA, Apple Education TrainerBethel School District
CTE Teacher Prep ProgramKathryn SearleAssistant Director of Career & College ReadinessBethel School District
CTE Teacher Prep ProgramTim StultsDirector of College Career ReadinessClover Park School District
Culinary ArtsDan CorumResource Conservation SpecialistCity of Tacoma
Culinary ArtsKayDee GilkeyOutreach CoordinatorWA State Beef Commission
Culinary ArtsIsaac HartChef/OwnerLakewood Country Club
Culinary ArtsThad LymanChefBrix 25
Culinary ArtsKevin McGuffinOperations ManagerSysco
Culinary ArtsNick MusserCorporate ChefBargreen Ellingson
Culinary ArtsRobert NatheRegional Sales ManagerLES Boulangers
Culinary ArtsCourtney SchnetzManagerAnytime Fitness
Dental AssistingScholastic BoonabaanaDental AssistantWashington State Department of Health
Dental AssistingDr. Clara BrannanDentistSouth Hill Childrens Dentistry
Dental AssistingDr. Jordan HarrisDentistGeneral Dentistry
Dental AssistingKristi HoffmanAccount ManagerBurkhart Dental Supply
Dental AssistingDawn JacobsHealth Promotion Coordinator IIPierce County Health Department
Dental AssistingGiselle KeithDental Assistant
Dental AssistingDr. Mostafa NoroozDentistOne Stop Dentistry
Dental AssistingCheryl OhldeDental Assistant
Dental AssistingCindy StephensExecutive DirectorPierce County  Dental Society
Dental AssistingLaci WardHygienistNisqually Reach Family Dentistry
Dental Lab TechnicianErica BordenDental TechnicianZiemek Dental Lab
Dental Lab TechnicianMatthew ChapmanOffice ManagerChapman Dental Laboratory
Dental Lab TechnicianAutumn EllingsonGeneral ManagerCustom Dental Aesthetics
Dental Lab TechnicianRobert FlowersProtea Dental Studio
Dental Lab TechnicianLeon HermanidesClinical InstructorProtea Dental Studio
Dental Lab TechnicianMichael ShelleyOwnerCustom Dental Aesthetics
Dental Lab TechnicianJamie StoverSenior ManagerDental Lab Applications
DenturistRichard JohnsonDenturistMeridian Denture Clinic
DenturistKen KaisRetired InstructorRetired
DenturistSteve PetersProsthodontics PractitionerOlympic Dental & Denture
DenturistAmir SalehiOwnerBeautiful Smiles
DenturistJohn UnsickerDenturistThe Smile Store
DenturistAmy VarshockDenturistDenture Essentials
Diesel and Heavy Equipment TechnologyDan AndrewsAssociated Petroleum/World Fuel Services
Diesel and Heavy Equipment TechnologyErik BackstromManagerHerc Rentals
Diesel and Heavy Equipment TechnologyRick BrownCorporate Service DirectorRWC Group
Diesel and Heavy Equipment TechnologyNick ChapmanCorporate RecruiterPape
Diesel and Heavy Equipment TechnologyDave ClarkPacific Power
Diesel and Heavy Equipment TechnologyStacy ConnerPresidentEquipment Experts
Diesel and Heavy Equipment TechnologyMichael CosperAccount Manager Snap-on ToolsSnap-on Tools
Diesel and Heavy Equipment TechnologyBrian DilittoDistrict Fleet Maintenance ManagerFederal Express
Diesel and Heavy Equipment TechnologyL ElliottCity of Olympia
Diesel and Heavy Equipment TechnologyKJ HansonService ManagerDobbs Peterbilt
Diesel and Heavy Equipment TechnologyAdsero JodyDirector of ServicePacific Power
Diesel and Heavy Equipment TechnologyKeith KaukSupervisorFederal Express
Diesel and Heavy Equipment TechnologyTom Lemont
Diesel and Heavy Equipment TechnologyRob ListerTechnical RecruiterHerc Rentals
Diesel and Heavy Equipment TechnologyRobert MustainSnap-on Tools
Diesel and Heavy Equipment TechnologyKen PagelMechanic InstructorOperating Engineers Regional Training Program
Diesel and Heavy Equipment TechnologyNate PrattNC Machinery
Diesel and Heavy Equipment TechnologyPat RyanMarine Service Supervisor Pleasure CraftPacific Power
Diesel and Heavy Equipment TechnologyKevin SchatzFleet Maintenance ManagerFederal Express
Diesel and Heavy Equipment TechnologyDavid SchuelkeService ManagerBRIM Tractor Co.
Diesel and Heavy Equipment TechnologyD ShartzerService ManagerValley Freight
Diesel and Heavy Equipment TechnologyMatthew StewartEquipment SuperintendentWDOT
Diesel and Heavy Equipment TechnologyBill TurnerFleet ManagerHolroyd/Operations
Diesel and Heavy Equipment TechnologyCurtis White
Early Child EducationLaura BatchellerDay Care DirectorFederal Way School District
Early Child EducationDesiree EberhartChild Care Licensing SupervisorDCYF
Early Child EducationNancy HandyExecutive DirectorPuyallup Playcare
Early Child EducationKristin KenyonSocial Service SupervisorCommunity Action Programs
Early Child EducationCarli MeekLicensed Family Care ProviderFamily Child Care
Early Child EducationJannet RossDirectorAlphabet Preschool
Early Child EducationJudie RossDirectorAlphabet Preschool
Early Child EducationAnne RuthertChild Care Resource
Electrical ConstructionBarry BlackburnTraining DirectorSWJATC
Electrical ConstructionJack KnottinghamBusiness RepresentativeIBEW 76
Electrical ConstructionTim O’DonnellBusiness RepresentativeIBEW 76
Electrical ConstructionTracy PrezeauInternational RepresentativeIBEW
Electrical ConstructionKevin ThompsonOwnerThompson Constructors
Electrical ConstructionStan ThompsonOwner / ManagerThompson Electrical Constructors Inc
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Allison BudvarsonCOOOBMFG (Out of the Box Manufacturing)
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Jose CamachoPlant Manager/Engineering Supervisor/Electrical EngineerCarlisle IT
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Kyle ConnDirector of EngineeringCannon Construction
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Carl DeckerMechanical Engineer/ Electrical EngineerCarlisle IT
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Robert JeffersonProject Manager at David Evans and Associates, Inc.David Evans and Associates
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Brian Meier
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Mark RogersSoftware Support SpecialistOMAX
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Scott Severs
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Steven Shanafelt
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Phil StoehrBranch Manager at Smith Fire Systmes IncSmith Fire Systems Inc
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Shane StullEngineering Tech IVCity of Tacoma
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Todd SwainPrincipal
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Lee SwansonSenior Electrical EngineerP2S
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)David TalcottDirector of EngineeringExeltech
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Robert TraderSupervisor for Electrical and Instrumentation GroupCity of Tacoma
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Bukasa TshilomboSenior Technical Program ManagerMicrosoft
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Shawn Van GeystelDirector of Outside Plant ConstructionCannon Construction
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Raeshawna WareSenior Policy Analyst at City of TacomaCity of Tacoma
Engineering (Mechanical, Civil, Electrical)Steve Willie
Facilities Maintenance EngineerSteve AbercrombieInstructorSeattle College
Facilities Maintenance EngineerGeorge Carter III
Facilities Maintenance EngineerMichael Chitwood
Facilities Maintenance EngineerYates Clark
Facilities Maintenance EngineerJanell Greenwood
Facilities Maintenance EngineerRandy Hebert
Facilities Maintenance EngineerDon JenkinsProperty ManagerTarragon
Facilities Maintenance EngineerNoah KandlerService ManagerMckinstry
Facilities Maintenance EngineerKevin Mason
Facilities Maintenance EngineerDan Merritt
Facilities Maintenance EngineerTony McNamaraPresidentH20
Facilities Maintenance EngineerGregory Palmanteer
Facilities Maintenance EngineerJanie Resop
Facilities Maintenance EngineerSarah Schmidt
Facilities Maintenance EngineerChris SimpsonMaintenance and Repair SuperintendentWashington State Dept of Enterprise Services
Facilities Maintenance EngineerMelda Sitorus
Facilities Maintenance EngineerBruce Smith
Facilities Maintenance EngineerLoren SutphinDepartment Manager – Engineering and MaintenanceGensco
Facilities Maintenance EngineerGreg WrightFacilities Maintenance ManagerFederal Express
Facilities Maintenance EngineerJames Tresaugue
Facilities Maintenance EngineerEmily Von Seele
Facilities Maintenance EngineerWinnie Wakaba
Facilities Maintenance EngineerScott Ward
Fire ServiceRick ChaneyBattalion ChiefSouth King Fire & Rescue/JATC
Fire ServiceLarry CreekmoreAssistant ChiefDuPont Fire Department
Fire ServiceMike FortierBattalion ChiefGraham Fire & Rescue
Fire ServiceChris GrantCaptainClark County District 6
Fire ServiceBrandon LeMayAssistant ChiefSouth Bay Fire Department
Fire ServiceTony MaceCaptainPaine Field
Fire ServiceGary McVayCaptainWest Pierce Fire & Rescue
Fire ServiceDavid MyersExecutive DirectorJATC
Fire ServiceAdam RosenlundBattalion ChiefCentral Pierce Fire & Rescue
Fire ServiceAndrew SchaffranChiefThurson #12 (Tenino)
Fire ServiceJason SchnaseBattalion ChiefPort of Seattle Fire Department
Fire ServiceTodd WernetChiefSouth Pierce & Fire Rescue
HVACJim CelliniRefrigeration Products ManagerThermal Supply
HVACJohn HarlowGeneral ManagerCardinal Heating
HVACPJ MossApprenticeship CoordinatorSeattle Area Pipe Trades
HVACSteve MusserService / Building Trades RepresentativeSheet Metal Worker #66
HVACJeff PattengaleSouth Sound Operations ManagerMacDonald Miller
HVACJohn RidgeOperation CoachEmerald Aire Inc.
HVACZac SmithBusiness Development SpecialistUA Local #32
HVACSeth ThompsonTraining Director-Southwest RegionLocal 26 Western Washington Pipe Trades
HVACDavid WhittenDirector of HVAC – UA Local 26Lennox
MachinistNick AdamsGlobe Machine
MachinistGary DownsCNC MachinistSkills Inc.
MachinistBriana DurhamDirector of Business DevelopmentAJAC
MachinistFrank Ellerbroek
MachinistTim HaeffnerInstructor
MachinistTroy IronmongerInstructorAJAC
MachinistMike JeppessenOperations DirectorBremerton Naval Shipyard
MachinistJustin McCaffreeSenior Workforce SpecialistBoeing Workforce Development
MachinistJoe MolitorMachinistIndustrial Repair Service
MachinistSheldon MorehouseParker Hannifin
MachinistRoger PetersDirector of Business and Partner EngagementMachinist Institute
MachinistTim Rabe
MachinistEssentia (Tia) RiveraWorkforce Development ManagerBoeing Workforce Development
MachinistSteve RoseRetired InstructorRose Training
MachinistDan SanfordInstructorBremerton Naval Shipyard
MachinistBob ScottShop ManagerUniversity of Washinton
MachinistWill SlotaInstructorAJAC
MachinistDakota SodergrenPresidentDKS Machine
MachinistDuane StephensSupervisorLighthouse for the Blind
MachinistBob StorrarRetired Machinist program instructorBates Technical College
MachinistAmy SuterRegional Project ManagerAJAC
MachinistSophia TranRottier Manufacturing
Motorcycle and Marine TechnologyTyler AndersonPresidentTacoma Boat
Motorcycle and Marine TechnologyRussel BakerPresidentLimit Out Marina
Motorcycle and Marine TechnologyMichael CosperAccount Manager Snap-on ToolsSnap-on Tools
Motorcycle and Marine TechnologyBob HigbeeSales AssociatesUnion Marine
Motorcycle and Marine TechnologyDaniel JedickaDistrict Service ManagerYamaha
Motorcycle and Marine TechnologyOrrin NelsonOwnerKitsap Marine
Motorcycle and Marine TechnologyBo PalmerPresident/CEODefiance Boats
Motorcycle and Marine TechnologyKenyon WardMarine Training Coor-Yamaha
Occupational Therapy AssistantDianna BussLife Care Center of Federal Way
Occupational Therapy AssistantKaela ClineTacoma Public Schools
Occupational Therapy AssistantCathy ElvinsCertified Hand TherapistNW Sports Physical Therapy
Occupational Therapy AssistantBonnie MonsrudAuburn Medical Center
Occupational Therapy AssistantDr. Yvonne SwinthProfessor, Department ChairSchool of Occupational Therapy
Occupational Therapy AssistantKristen WilburClinical Associate Professor/Mental Health Clinic CoordinatorUniversity of Puget Sound
Practical NurseAllison AdamDirector of HRWashington Gastroenterology
Practical NurseTeresa AndreeNursing Home AdministratorPark Rose Care Center
Practical NurseJohnathan AshleyColumbia Region Regional Vice PresidentLife Care Centers of America
Practical NurseHeather ColemanLearning Services and ResourcesMulticare University
Practical NurseVicki DicksonNursing Program DirectorPierce College
Practical NurseJillian EdwardsDean of NursingTacoma Community College
Practical NurseStephanie GoreAVP-Clinical Practice DevelopmentMulticare Health Systems
Practical NurseAnnette HarrisLN SDC Licensed Practical Nurse Staff Development CoordinatorPark Rose Care Center
Practical NurseLorna HarrisClinical Management SpecialistAshley House
Practical NurseAlice KreigerContract Nurse SupervisorWestern State Hospital
Practical NurseAnya LeslieDirector of NursingPark Rose Care Center
Practical NursePeter MendyDirector Specialty ServicesKaiser Permanente
Practical NurseDana Nelson-PetersonDivision Vice President, Nursing OperationsVirginia Mason Franciscan Health
Practical NurseSoren OakleyStaff Development CoordinatorAshley House
Practical NurseNancy OlsonProgram Director, Franciscan Medical GroupVirginia Mason Franciscan Health
Practical NurseBrandy ReedKent Medical Center ManagerKaiser Permanente
Practical NurseDr. David  ReyesInterim Dean & Associate ProfessorUniversity of Tacoma
Practical NurseTela SigsworthHealth Services AdministratorSCORE-Wellpath American Healthcare Company
Practical NurseDr. Teri WooDirector of NursingSt. Martin’s University
Sheet Metal TechnologyJustin Bourgault
Sheet Metal TechnologyJody DeClements
Sheet Metal TechnologyRandy MarshallPresidentPhoenix Mechanical Inc.
Sheet Metal TechnologyBryan PedersonBusiness Development ManagerArchitectural Sheet Metal
Sheet Metal TechnologyChristopher Reed
Sheet Metal TechnologyJeff ReinhardtExecutive AdministratorWestern Washington Sheet Metal JATC
Sheet Metal TechnologyJohn RidgeManagementEmerald Aire Inc-
Sheet Metal TechnologyKevin ThomasBusiness RepresentativeSheet Metal Workers Local 66
Steam CertificationNabeel Al ShakerchiRenton Technical College
Steam CertificationScott BestOutside Sales EngineerNationwide Boiler Inc.
Steam CertificationTerry ChapinRetired Boiler OperatorRetired – Port of Seattle
Steam CertificationJeff FrazierIn-House CounselInternational Union of Operating Engineers (I.U.O.E.), Local 302
Steam CertificationChristopher JacksonSenior ConsultantSigma7/Paragon
Steam CertificationGraham MalekRetired Boiler OperatorRetired – Boeing
Steam CertificationTony McNamaraPresidentCH2O Inc.
Steam CertificationAaron MeisenheimerChief Operating Engineer Class 1St Joseph Medical Center
Steam CertificationJose MirandaField RepresentativeInternational Union of Operating Engineers (I.U.O.E.), Local 302
Steam CertificationJim WrennRetired Boiler OperatorRetired – International Union of Operating Engineers (I.U.O.E.), Local 302
Steam CertificationJoel RasmussenPlan Review EngineerCity of Tacoma
Automation and MechatronicsAaron AndersonNetwork & Communications Infrastructure ManagerTacoma Power
Automation and MechatronicsMichelle BurresonExecutive Director HR StrategyBoeing
Automation and MechatronicsJohn Colvin
Automation and MechatronicsJesse CoteIAM&AW District 751 Union Labor Representative
Automation and MechatronicsCharles GermainPlant Maintenance Manager
Automation and MechatronicsErica Hansen
Automation and MechatronicsJohn Larsen
Automation and MechatronicsPete Larson
Automation and MechatronicsDarrin Moorcroft
Automation and MechatronicsShawn Osler
Automation and MechatronicsLisa PerryCommunity Relations Manager
Automation and MechatronicsPatrick Robins
Automation and MechatronicsWayne Ruziska
WeldingKyle Barnette
WeldingJeremy BlevinsLead 3 / ForemanVigor Marine
WeldingMaryann Brown
WeldingAdam DembskyAccount ManagerEsab Welding and Cutting
WeldingDave EricksonGlobe Machine
WeldingFred FisherSenior Industrial Account ExecutiveTradesmen International
WeldingAnthony GibbonsPlant ManagerGlobe Machine
WeldingRyan HortonInspectorDelphinus Engineering Inc.
WeldingJeremy KamelLongshoremenPort of Tacoma
WeldingMatthew LanouetteManufacturing Technology AnalystThe Boeing Company
WeldingCliff McFarlinKings Corp
WeldingRay MyersCEOKings Fleet Service
WeldingEddie SanchezInstructor/Tester
WeldingJordan SchrockTechnical Sales RepresentativeLincoln Electric
WeldingGeoffrey SimpsonSales RepresentativePacific Welding Supplies
WeldingSeth ThompsonTraining Director-Southwest RegionGreater Western Washington Pipe Trades
WeldingVince Vongdara
WeldingJerry Walsh
WeldingCorey WeckerQuality Control ManagerPrecision Iron Workers
WeldingMichael WernerTechnical Sales RepresentativeLincoln Electric
Worker RetrainingMichael BrownSr. Director, Software DevelopmentInfoblox
Worker RetrainingDeborah HowellAssistant DirectorWorkforce Central
Worker RetrainingMaddie MertonVP, Business Retention & ExpansionEconomic Development Board
Worker RetrainingEmiline PahuluBusiness Service SupervisorWorkSource Pierce
Worker RetrainingRoger PetersDirector of Business and Partner EngagementBoeing
Worker RetrainingKevin SchatzChief Technology OfficerFedEx
Worker RetrainingMaria TobinProgram CoordinatorSouth Sound Military (SSMCP)